Hindistan

Konu kültür ve gelenek çeşitliliği olduğunda, Hindistan dini ve manevi anlamda başı çekmektedir. Bu kadar farklı kökenden insanın, dini inancın, dil ve etnik temelin birlikte yaşayabildiği tek ülke denilebilir. Hindistan’ın ana olarak Kuzey, Doğu ve Güney olmak üzere üç alt kültürü bulunmaktadır. Tarihi Hint kültürünün büyük çoğunluğu, karnatik müziği, klasik Hint dansı gibi klasik sanatlarıyla tanınan Güney’de korunmaktadır.

Eğlence

Hindistan, sanat anlamında çok zengin bir kültüre sahiptir. Hindular, müzik, dans ve tiyatro alanlarında kendilerini oldukça geliştirmişlerdir. Ülkede ki inanç sistemlerinin çeşitliliği dansın ve müziğin oluşmasını sağlamıştır.

Hindistan’ın her bölgesinin kendine has geleneksel müziği ve dansı vardır. Genel olarak bakıldığında klasik Hint müziği, Hindustani ve Karnatik olarak iki ayrılır. Klasik dansları nazik el, kol, ayak hareketleri ve yüz ifadeleri dikkat çeker . Geleneksel kıyafetler içerisinde sunulan dans ve müzik performansları, adeta görsel bir şölendir. Bu danslar, Hint kültürünü çok güzel anlatır.

Hindistan’da film endüstrisi de oldukça gelişmiştir. Hindistan Kültürü ve yaşamı Hindistan dışında özellikle Hint Filmleri ile tanınmıştır. Bu filmlerde bu büyük ülkenin insanlarını nelerin güldürdüğünü nelerin ağlattığını görebilirsiniz. Hindistan’ın değişik bölgelerinde farklı film prodüksiyonları vardır. Bunlardan en önemlisi Mumbai’deki Bollywood film endüstrisidir. Bollywood adı Holywood ve Bombay (Mumbai) isimlerinden oluşturulmuştur. Mumbai’de film setlerini ziyaret ederek Hint sinemasını yakından görebilirsiniz.

Ayrıca ülkenin Çennai, Kolkota şehirlerinde de Hint sinema endüstrisi yoğun olarak yerleşmiştir. Bölgesel sinemaya örnek ise, Assamca, Bengalce, Hintçe, Kannada, Malayalam, Marati, Oriya, Tamil ve Telugu dillerindedir.

Hindistan’da gece hayatı denilince, özellikle alkol tüketiminin normal kabul edildiği “Mumbai” öne çıkmaktadır. Delhi’de de birçok bar görülmektedir. Goa bölgesinin ise plaj partileri oldukça meşhurdur.

Hindistan tam bir çay cennetidir. Darjeling bölgesinde yetişen çaylar dünyaca ünlüdür. Ucuz ve ferahlatıcı olan bu içeceği çay yapraklarını süt ve şeker ile karıştırarak demlerler. Ayrıca, Masala çayları da soğuk algınlığı için birebirdir. Baharat (kakule, zencefil, tarçın, karabiber) karışımı ile hazırlanan bu çay bazı insanlar için alışkın olmadıkları bir tattır. Masala çayı Kuzey, Orta ve Doğu Hindistan da popülerdir. Güney Hindistan’da, kahve (özellikle tatlı “filtre kahve”) çayla yer değiştirir.

Alkol konusunda Hintliler pek hoşgörülü sayılmazlar. Bu durum bölgelere göre değişir. Güney’de (Goa, Kerala, Çennai) özgürce içilen alkolün bazı bölgelerde (Gujarat) ise açıkta bile satılamaz. Ülkede alkole oldukça yüksek oranda vergi uygulanır. Hintliler en fazla bira ve rom içeceklerine rağbet ederler. En ünlü ve en çok satılan bira Kingfisher birasıdır.

Esrar, bilinen adlarıyla Charas (hash) Hindistan genelinde kullanımı yaygındır. Bazı eyaletlerinde yasal olarak lisanslı mağazalarda çeşitli şekillerde satışı yapılır. Kurabiye, çikolata, bangi lassi (bizdeki ayran) gibi gıdaların içine katılarak satılır. Özel lassi istiyorum denildiğinde bu şekilde karışımlı lassi alırsınız.

Spor

Hindistan deyince akla birden çok spor gelir. Bunların ilki krikettir. Kriket ülkenin milli sporu olarak bilinir. Hatta Hint Milli Kriket takımı 1983 ve 2011 yıllarında 2 kez Dünya Kupası’nı kazanmıştır. Kriketin haricinde hokey, polo, at yarışı, golf ve tenis ülkede en çok yapılan sporlardır. Hokey ve teniste olimpiyatlarda bir çok altın madalya kazanmışlardır.

Yine Atçılıkta da oldukça başarılıdırlar. Futbol, Batı Bengal, Goa, Tamil Nadu, Kerala ve kuzey-doğu eyaletlerinde popülerdir. Hindistan birçok uluslararası spor olaylarına ev sahipliği veya ortak ev sahipliği yapmıştır: 1951 ve 1982 Asya Oyunları, 1987, 1996, ve 2011 Kriket Dünya Kupası turnuvaları; 2003 Afro-Asya Oyunları, 2010 Buz Hokeyi Dünya Kupası.. Uygun coğrafyası sebebiyle trekking, binicilik, dağcılık, rafting vb. sporları da yapabilirsiniz.

Ayrıca ülke genelinde çok sayıda yoga ve meditasyon merkezleri vardır.

Basın

Televizyon yayıncılığı devlet tarafından 1959 yılında işletilmeye başladı. 1990 yılında devlet tekeli sona eren televizyon yayınları o zamandan beri, uydu kanalları ile Hint toplumunun popüler kültür hayatındaki yerini almıştır. Günümüzde, televizyon Hindistan’da en çok izlenen medyadır. Hindistan’da güçlü ve bağımsız bir yargı ve özgür bir basın bulunmaktadır.

Ekonomi

Hindistan dünyada sahip olduğu yüzölçümüyle 7. ve nüfus olarak da 2. sıradadır. Ülke son yıllarda dünyanın en hızlı büyüyen ve en dikkat çeken ekonomilerinden birisi olmuştur. Hindistan ayrıca, son yıllarda Çin Halk Cumhuriyeti’nden sonra en hızlı büyüme kaydeden ikinci ekonomi konumundadır. Dünyada ise 5. büyük ekonomi olmuştur.

Ancak, Hindistan’ın büyük ekonomik potansiyeline karşın, büyük bir nüfusa sahip olmasından kaynaklanan zorlukları bulunmaktadır. Büyük altyapı projeleri Hindistan bütçesinde önemli açıklara neden olmaktadır.

Hindistan ekonomisi 1990’ların başından itibaren uygulanmaya başlanan ekonomideki liberal politikaların sonucunda son on yılda ortalama %7’nin üzerinde büyüme kaydetmiş ve bu dönemde yoksulluk azalmıştır. Son 4-5 yılda büyüme oranları ’lara yaklaşmıştır.

Diğer yandan, önümüzdeki 4-5 yıl için öngörülen 500 milyar ABD Dolarını aşan altyapı yatırımlarının ilerleyen yıllarda artarak devam etmesi beklendiğinden, Hindistan’ın rekabet gücü, üretim kapasitesi ve verimliliğinin daha da artacağı tahmin edilmektedir. Ayrıca, işgücü içinde İngilizce dilini iyi derecede bilen, eğitim düzeyi yüksek önemli bir nüfusa sahip olması, birçok ülkeye kıyasla Hindistan’a rekabet avantajı sağlamaktadır. Bu gelişmeler, ülkelerin dikkatini Hindistan’a yöneltmelerine neden olmakta ve birçok ülke, hızlı büyüyen bu ekonomiden ve pazardan pay kapma yarışına girmektedir.

Öte yandan, Hindistan nüfusunun halen önemli bir bölümüne su ve elektrik gibi temel hizmetler ulaşmamaktadır. 600 milyon Hintlinin evinde elektrik bulunmamaktadır. Enerji altyapısındaki eksiklik nedeniyle elektrik kesintileri en gelişmiş bölgelerde dahi yaygındır. Ayrıca, hızlı ekonomik büyümeye paralel olarak dış borç yükselmekte, bütçe ve cari işlemler açığında artış kaydedilmektedir. Büyümenin getirdiği diğer bir sorun, artan refahın eşit olarak dağıtılamamasıdır. Kırsal kesimler ekonomik gelişmeden yeterince pay alamamaktadır.

Hindistan nüfusunun yaklaşık %25’i günde 1 ABD Dolarının, yine yaklaşık %25’i aşan ikinci dilimi ise günde 2 ABD Dolarının altında bir gelire sahip bulunmaktadır. Yoksulluk, ekonomideki en önemli sorun olarak varlığını hissettirmektedir. Buna karşılık, tahminen 300’er milyonluk dilimler ise orta ve orta üstü gelire sahiptir.

Hindistan ekonomisi bilişim sistemleri ve diğer bilimsel alanlarda yakaladığı büyük başarılara rağmen, halen milli gelirin yaklaşık %60’i tarıma dayalı ve halkın büyük kısmı tarımcılıkla geçimini sağlıyor.

Bilişim sistemindeki hızlı büyümenin en önemli nedenleri; İngilizcenin Hindistan’da çok yaygın olarak konuşuluyor olması, devletin mühendis eğitimi için büyük yatırımlar yapmaya başlaması ve ucuz insan gücü.

Turizm; Hindistan’ın büyük hizmet sektörlerinden biridir. Ayrıca, Hindistan’da hızlı büyüyen bir sektör de sağlık turizmidir. Çin’den sonra, Hindistan da dünya ekonomileri için ciddi bir rakip olma yolundadır.

Nüfus

Çin ile birlikte dünya da nüfusu 1 milyar sınırının üstündeki iki ülkeden birisi olarak önemli bir yere sahip olan Hindistan, daha yüksek olan nüfus artış hızı sebebiyle yakın bir gelecekte dünyanın en kalabalık ülkesi olacaktır.

Hindistan 1,2 milyar nüfusu ile dünyadaki en büyük ikinci ülkedir. Son 50 yılda tıbbi gelişmeler, tarımsal verimlilik nedeniyle Hindistan’da büyük bir nüfus artışı olmuştur. Ülke de kentsel nüfus 1991-2001 arasında %31,2 artarak çok büyük bir artış göstermiştir. 2001 yılında yapılan sayıma göre Hindistan nüfusunun %70’i kırsal kesimde, 285 milyon Hindistan’lı ise kentlerde yaşamaktadır.

Delhi, Mumbai, Kolkota, Çennai, Bangalore, Haydarabad ve Ahmedabad en kalabalık metropol şehirleridir.

Hindistan tarihinde ilk defa okur yazar oranı nüfus artış oranının önüne geçmiş, okur yazar oranı 2001 ile 2011 arasında 218 Milyon artarken, nüfustaki artış 181 Milyon olarak kalmıştır. Okur yazar oranı %64’ten %74’e çıkmış durumda. Bu oranın yükselmesinde en büyük pay kadınlarda görülen okuma yazma oranındaki artıştır. En çok okur yazar Kerala, en az ise Bihar bölgelerindedir.